DĖMESIO: Šiame straipsnyje pateikiamos  gairės yra rekomendacinio pobūdžio. Visada tikslinkites ir klauskite savo spaudos tiekėjo apie jų keliamos reikalavimus spaudai.

Dizainas ir maketavimas yra tarpusavyje susijusi veikla. Dizainu paprastai vadinama tinkamų šriftų, spalvų ir kitokio vizualaus tūrinio parinkimas, bei išdėstymas. Kitaip tariant tai kūrybiškas maketavimas. Maketavimas pats savaime yra absolučiai techninis darbas, kadangi maketuoti tai reiškia paruošti grafinį turinį spaudai.

Keletas bendrų taisyklių maketuojant:

1.Įsitikinkite, kad dokumentas naudoja CMYK spalvų paletę. RGB spalvų aplinka remiasi raudonos, žalios ir mėlynos šviesos maišymų, todėl turi platesni spalvų spektrą.  CMYK aplinka remiasi mėlynos, violetinės, geltonos ir juodos spalvos dažų maišymų, todėl turi siauresnį spalvų spektrą. Jeigu spaustuvei pateiksite logotipo failą sumodeliuota RGB aplinkoje, spausdintuvas atliks automatinę konversiją į CMYK ir yra tikimybė, kad spalvos tonas šiek tiek pakis.

2.Įsitikinkite, kad naudojamas teisingasd DPI. DPI tai yra ‘dots per inch’ kitaip tariant tai kiek taškų yra colyje.Pavyzdžiui didelės lauko reklamos būna 15DPI kas reiškia, kad naudojami dideli atvaizdo taškai. Tokia reklama iš tolo atrodys gerai, tačiau priėjus gerokai arčiau matysis taškai. Iš kuo arčiau bus žiūrima spauda tuo didesnio DPI reikės. Pateikiant dokumentus spaudai visos iliustracijos ir paveiksliukai turėtų būti 300 DPI rezoliucijos skaitmeninei spaudai arba 150 DPI plačiaformatei spaudai.

3.Įsitikinke, kad palikta pakankamai vietos kirpimui. Spaudos darbai paprastai yra apkarpomi, todėl būtina ne tik palikti pakankamai vietos kirpimui, bet ir maketuojant nepalikti svarbių elementų (tokių kaip tekstas, ar logotipai) arčiau kaip 2 mm nuo gaminio apipjovimo kraštų. Dėl pjovimo paklaidos arti krašto esantys svarbūs objektai gali tiesiog nusipjauti. Priklausoma nuo to kas norima atspausdinti  maketasi daromi 4-6 mm didesni negu galutinis variantas.

4.Įsitikinkite, kad maketai yra PDF formato.PDF formatas palaiko vektorinę grafika, o ši garantuoja geriausią kokybę, todėl pateikdami dokumentus spaudai įsitikinkite, kad failai yra PDF formato. Kartais spaustuvės priima JPEG, TIFF ar kitokius formatus. Tai priklauso nuo spaustuvės. Tačiau šie formatai negarantuoja geriausios kokybės spaudos.

Šis spaudos maketo parengimo gidas sukurtas remiantis spaustuvėse pateiktais spaudos maketo reikalavimais. Žinoma, kiekviena spaustuve turi savo reikalavimus, tačiau jie daugmaž visur panašūs. Kaip bebūtų, visada rekomenduojama prieš pateikiant medžiagą spaustuvei įsitikinti ar spausdinimui teikiama medžiaga atitinka spaustuvės reikalavimus.

Meniu